Piedmont Athletic Conference all-conference

Randleman’s Kylie Vaughan throws the shot put during the Class 2-A state championships last month. (PJ Ward-Brown/ Randolph Record)

Here’s a list of the Piedmont Athletic Conference’s major award winners and all-conference selections for spring sports:

Baseball

Co-Players of the Year: Brooks Brannon (Randleman), Braylen Hayes (Randleman

Pitcher of the Year: Ryan White (Randleman)

Coach of the Year: Jake Smith (Randleman)

All-conference

Randleman: Hunter Atkins, Brooks Brannon, Braylen Hayes, Drake Purvis, Bryson Sweatt, Trey Way, Ryan White

Trinity: Cade Hill, Jake Little, Landon Mosley, Landon Mowery, Siler Parrish

Southwestern Randolph: Adam Cole, Tyler Parks

Wheatmore: Rylan Smith.

Providence Grove: Zander Smith, Luke Thomas

Eastern Randolph: Stratton Barwick, Ethan Frye, Brody Gardner

Uwharrie Charter Academy: Ben Medinger, Logan Sawyer

 

Boys’ Golf

Player of the Year: Connor Carter (Eastern Randolph)

Coach of the Year: Pete Kilcullen (Wheatmore)

All-conference

Wheatmore: Ryan Baynard, Hunter Marshall, Ryan Marshall, Cooper Phillips, Ben Walker

Providence Grove: Zane Caudle, Brandon Davis, Cole Taylor

Trinity: Ethan Earnhart

Eastern Randolph: Connor Carter

 

Softball

Player of the Year: Makayla McClain (Providence Grove)

Pitcher of the Year: Emma Mazzarone (Providence Grove)

Coach of the Year: Tim Brown (Providence Grove)

All-conference

Providence Grove: Edi Austin, Maddie Flinchum, Emma Mazzarone, Makayla McClain, Gracie Smith, Mailey Way

Southwestern Randolph: Macie Crutchfield, Caressa King, Molly Strider, Madison Varner, Carleigh Whitson

Eastern Randolph: Addie Flinchum, Bailey Herring, Ayanna Mears, Skylar Pugh, Ziera Watson

Uwharrie Charter Academy: Kynley Brewer, Molly Brewer, Kenzie Hill

Randleman: Jordan Booker, Camden Scott

Wheatmore: Carmen Turgeon

Girls’ Soccer

Offensive Player of the Year: Taryn Waugh (Providence Grove)

Pitcher of the Year: Kylie Zimpfer (Southwestern Randolph)

Coach of the Year: Zack Brown (Southwestern Randolph)

All-conference

Wheatmore: Natalie Bowman, Summer Bowman, Kara Comer, Ellie Garrison, Racheal Pierce, Haley Vazquez, Mikalah Walls

Southwestern Randolph: Macie Allred, Maggie Lowe, Sadie Mabe, Rylee Tucker, Kylie Zimpfer

Uwharrie Charter Academy: Ava Cugino, Lily Charlesworth, Alexis Marion, Jazmin Palma

Providence Grove: Carolina DuVall, Aaliyah Loveday, Taryn Waugh

Trinity: Martha Cortes, Autumn Gentry, Kaylee McDonald

Randleman: Emily Jaramillo Avila, Kylie Vaughan

Eastern Randolph: Nallely Herrera Vazquez

 

Boys’ Tennis

Player of the Year: Joseph Phetmixay (UCA)

Coach of the Year: Drew Fortune (UCA)

All-conference

Uwharrie Charter Academy: Drew Auman, Ayden Green, Conner Kelly, Danny Palma, Joseph Phetmixay

Wheatmore: Mac Berrier, Jagur Williams, Jacob Youngs

Providence: Hunter Sexton, Chase Whitaker

Trinity: Dominic Payne, Moises Ventura

Southwestern Randolph: Reece Poe, Kearns Trotter

 

Boys’ Track and Field

MVP: Chris Gentry (Randleman)

Outstanding Runner: Robert Burton (Providence Grove)

Outstanding Field Event Participant: Cameron Johnson (Randleman)

Coach of the Year: Dwayne Allen (Trinity)

All-conference

Trinity: Brandon Campbell, Jose Castillo, Michael Connelly, Gavin Garcia, Ayden Harlow, Jonathan Hill, Dylan Hodges, Jacob Hodges, Trajan Johnson, Mason Lewis, David Makupson, Mitchell Marin-Pulido, Dominic Payne, Thomas Vickers

Providence Grove: Robert Burton, Zander Cheek, Zane Cheek, Nathan Hutcherson, Caleb Rogers

Randleman: Zack Cameron, Chris Gentry, Cameron Johnson

Wheatmore: Zach Hazelwood, Porter Grimes

Southwestern Randolph: Adam Cole, Lance Everhart, Caleb Shelton

 

Girls’ Track and Field

MVP: Brecken Snotherly (Eastern Randolph)

Outstanding Runner: Peyton Wilson (Wheatmore)

Outstanding Field Event Participant: Gracie Beane (Randleman)

Coach of the Year: Grant Handy (Providence Grove)

All-conference

Providence Grove: Jensen Auman, Maya Barber, Mia Browder, Audrey Canter, Kaylan Currin, Allie Frazier, Kinley Ferguson, Madison Hayes, Alyssa Kinley, Makaylah Leonard, Willow Maynor, Haylee Sodlink, DyYanna Wade

Randleman: Gracie Beane, Iniyah Mitchell, Kylie Vaughan

Wheatmore: Rylee Reidling, Peyton Wilson

Southwestern Randolph: Jose Allred, Elizabeth Pierce, Serenity Richardson

Eastern Randolph: Brecken Snotherly

By Randolph Record